Inteligentne rozwiązania ułatwiają życie i poprawiają komfort wszystkich domowników. Ich rodzaj i sposób działania dopasowuje się indywidualnie do konkretnych potrzeb.

Choć początkowo takie systemy były montowane głównie w domach, to obecnie coraz więcej właścicieli mieszkań decyduje się na ich instalację. Poznaj ciekawe pomysły na inteligentne mieszkanie w bloku.

1. Inteligentne rolety

Jedną z możliwości wykorzystania inteligentnych rozwiązań w bloku jest zaprogramowanie rolet okiennych. W jaki sposób to zrobić? Dobrym pomysłem jest ustawienie rolet zgodnie z godziną wstawania do pracy, szkoły lub na uczelnię.

  • Jeżeli w tygodniu zawsze wstajesz o 7.00, wystarczy ustawić czas otwarcia rolet na tę godzinę. Takie rozwiązanie sprawia, że poranki są znacznie przyjemniejsze. Oczywiście, godzinę otwarcia rolet można dowolnie modyfikować. Analogicznie mieszkańcy bloków mogą indywidualnie dostosowywać czas, w którym rolety zostaną zamknięte.

To z pozoru mało znaczące udogodnienie w praktyce okazuje się bardzo przydatne. Z tego powodu cieszy się coraz większą popularnością.

2. Oświetlenie

Natężenie światła odgrywa kluczową rolę w każdym mieszkaniu. Możliwość indywidualnego sterowania jego barwą i mocą pozwala domownikom na dopasowanie oświetlenia do własnych potrzeb. W jaki sposób się to odbywa?

  • Za pomocą aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne każdy użytkownik może zdalnie sterować światłem. Rano i po południu wyższe natężenia światła pozwala lepiej się skupić, dzięki czemu ułatwia pracę i naukę. Z kolei wieczorem przygaszone światło pozwala się zrelaksować i przygotować do snu.
  • Najlepszym wyborem zarówno z punktu ekonomicznego, jak i ekologicznego są żarówki LED. Ich długa żywotność oraz niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że ta technologia na dobre zagościła w domach i mieszkaniach. Więcej o żarówkach LED można przeczytać w tym artykule.

Interfejs aplikacji pozwalających na zarządzanie inteligentnymi mieszkaniami charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą. Takie połączenie sprawia, że osoba w praktycznie każdym wieku może swobodnie z nich korzystać.

3. Inteligentne gniazdka

Kolejnym popularnym pomysłem są inteligentne gniazdka, które służą do zarządzania podłączonymi urządzeniami. W dużym skrócie sprzęt tego typu pozwala na kontrolowanie przepływu prądu. Jak to wygląda w praktyce?

  • Zdecydowana większość wtyczek typu smart plug jest wyposażona w moduł Wi-Fi pozwalający na połączenie z domową siecią. Dodatkowo urządzenia tego typu są wyposażone w fizyczny przycisk odpowiadający za włączanie i wyłączanie.
  • Inteligentne mieszkanie w bloku z wtyczkami smart plug umożliwia sterowanie takimi urządzeniami jak ekspres do kawy, żelazko, toster, piekarnik, radio, telewizor, a nawet pralka. Co ciekawe, można również ustawić harmonogram pracy podłączonego sprzętu.

Wybrane inteligentne gniazdka są wyposażone w zabezpieczenia wykrywające zwarcia w instalacji elektrycznej i blokadę przed dostępem osób niepowołanych. Chcąc dowiedzieć się więcej o urządzeniach tego typu, warto zapoznać się z tym artykułem.

4. Włącz/wyłącz

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest kluczowe nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych. Przede wszystkim z tych powodów warto zainteresować się inteligentnymi wyłącznikami. Jakie korzyści wynikają z wdrożenia takiego rozwiązania?

  • Przede wszystkim domownicy nie muszą się martwić, czy zostawili włączone oświetlenie. Inteligentne włączniki charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu z powodzeniem zmieszczą się w puszcze elektrycznej.

W perspektywie roku włączniki pozwalają na zaoszczędzenie sporych kwot, które można np. zainwestować w kolejne energooszczędne rozwiązania.

5. Sterowanie muzyką

Następnym ciekawym pomysłem na inteligentne mieszkanie w bloku jest zdalne sterowanie wszystkimi urządzeniami audio. Za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne każdy użytkownik może indywidualnie dostosowywać głośność do własnych preferencji. Ich zaletą jest również możliwość ustawienia np. radia jako budzika. Pobudka, która odbywa się przy wykorzystaniu ulubionej muzyki lub audycji, staje się zdecydowanie przyjemniejsza.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Top