Głównym zadaniem urządzeń typu smart jest poprawienie komfortu życia osobom, które ich używają. Inteligentne lodówki są tego najlepszym przykładem.

Oprócz chłodzenia i mrożenia oferują także szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym sprzęt AGD staje się uniwersalnym urządzeniem.

Praktycznie każdy liczący się producent w branży AGD ma w swojej ofercie smart lodówkę. Każdego roku nowe modele są wzbogacane o coraz bardziej zaawansowane funkcje. Ich liczba i rodzaj zależą od konkretnej firmy, a także modelu.

Smart lodówka – co oferuje użytkownikowi

Na początku warto podkreślić, że inteligentne lodówki oprócz dodatkowych funkcjonalności charakteryzują się również nowoczesnym wyglądem. Z tego powodu są często wybierane przez osoby, które urządziły całe mieszkanie, dom lub pomieszczenie kuchenne w minimalistycznym stylu. Jednak czym w praktyce wyróżniają się takie urządzenia?

  • Większość modeli jest wyposażona w dotykowy wyświetlacz służący do zarządzania pracą lodówki. Oprogramowanie przeważnie jest proste i intuicyjne (opcje są często przedstawiane w formie czytelnych grafik), dzięki czemu domownicy w praktycznie każdym wieku mogą z niego korzystać.
  • Pierwszą smart funkcją, która występuje w wybranych lodówkach, jest automatyczne proponowanie przepisów, komponowanych na podstawie produktów spożywczych znajdujących się w lodówce. Specjalna aplikacja podpowiada użytkownikom, jakie danie mogą przyrządzić, bez konieczności dokupowania dodatkowych składników. Ta technologia jest wysoko oceniana przez osoby, które często nie mają pomysłu na obiad, kolację bądź śniadanie.
  • Inteligentne lodówki z wyświetlaczem nie muszą być otwierane w celu sprawdzenia ich zawartości. Wybrane wersje pozwalają na podgląd np. po dotknięciu wyświetlacza. Z kolei inne modele są wyposażone w kamery i moduł WiFi, który łączy się z domową siecią. Za pośrednictwem aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne użytkownicy mogą z praktycznie każdego miejsca na świecie sprawdzać zawartość lodówki.
  • Nowoczesna smart lodówka pozwala również na korzystanie z przeglądarki internetowej. W praktyce oznacza to możliwość sprawdzania poczty elektronicznej, przeglądania social mediów, oglądania ulubionych filmów i seriali, także słuchanie audiobooków i podcastów.

Choć większość modeli jest wyposażona w automatyczny system zamykania, to może się zdarzyć, że drzwi nie zostaną zamknięte. W takiej sytuacji smart lodówka wyśle powiadomienie na urządzenie mobilne o konieczności ich zamknięcia. Więcej o smart urządzeniach można przeczytać, klikając w ten link.

Inteligentne lodówki – kolejne przydatne funkcjonalności

Duże sieci sklepowe udostępniły swoim klientom możliwość robienia zakupów online z dostawą we wskazane miejsce. Systematycznie dołączają do nich mniejsze sieci. Usługa tego typu jest coraz bardziej popularna, zwłaszcza że kupując produkty za określoną kwotę, dostawa jest darmowa. Czy lodówki mogą pomagać w robieniu zakupów?

  • Jak najbardziej. Użytkownicy tworzą listę produktów, które zawsze muszą się w niej znajdować. Gdy urządzenie wykryje ich brak lub ostatnią sztukę, automatycznie zamawia je z wybranego sklepu. Ta funkcja świetnie sprawdza się w przypadku produktów, które stale spożywamy.
  • Kolejną przydatną funkcją jest wysyłanie powiadomień na zaprogramowany numer telefonu, dotyczących produktów, które są na wyczerpaniu. Dzięki takim przypomnieniem nasze zakupy będą bardziej przemyślane.
  • Inteligentne lodówki mogą wysyłać także przypomnienia o zbliżającym się terminie ważności produktów spożywczych. Dla wielu osób jest to najprzydatniejsza funkcjonalność, która pozwala znacząco ograniczyć lub całkowicie wyeliminować marnotrawienie żywności.

Smart lodówka jest naszpikowana nowoczesną technologią. Z tego powodu mogą pojawiać się różne błędy i awarie. Choć nie są one częste, warto odnotować, że się zdarzają. Wybrane lodówki mają funkcję autodiagnozy, która ułatwia rozwiązanie problemu. Wystarczy zadzwonić na infolinię danego producenta i przeczytać kod błędu lub przystawić słuchawkę do głośnika, z którego jest emitowany komunikat. Często rozwiązanie problemu nie wymaga wizyty serwisanta. Użytkownik może samodzielnie go rozwiązać z pomocą konsultanta.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Top