Spis treści:
Asystent głosowy – do czego można go wykorzystać? Przegląd praktycznych zastosowań. Jakimi urządzeniami można sterować?
Inteligentne sterowanie domem – co warto o nim wiedzieć? Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością. Praktyczny poradnik.
Czym jest asystent głosowy i skąd wynika jego popularność? Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi następująco. Jest to algorytm, który rozpoznaje i analizuje mowę naturalną, a następnie wykonuje zlecone czynności. Początkowo jego zastosowanie było bardzo wąskie i ograniczało się tylko do kilku poleceń. Obecnie rozwój nowych technologii sprawił, że ogromna liczba urządzeń na rynku może być sterowana za pośrednictwem komend głosowych. Właśnie stąd wynika popularność asystentów głosowych. Przyczyniły się również do niej prace związane z ciągłym poprawianiem skuteczności rozpoznawania mowy. W codziennym użytkowaniu oznacza to ograniczenie do minimum konieczności powtarzania komend głosowych. Obecnie inteligentne sterowanie domem obejmuje coraz więcej aspektów życia, dlatego tak duża liczba osób decyduje się na implementację rozwiązań tego typu. O 5 praktycznych rozwiązaniach zastosowanych w inteligentnym domu można przeczytać w tym artykule.
Asystent głosowy – co warto o nim wiedzieć?
Inteligentne sterowanie nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale również pozwala na automatyzację procesów, które są wykonywane każdego dnia. W praktyce oznacza to dużą oszczędność czasu już od pierwszego dnia działania asystenta głosowego. Możliwości konkretnego rozwiązania są ściśle uzależnione od producenta oprogramowania. Choć w przypadku podstawowych funkcjonalności są one podobne, to większe różnice pojawiają się w momencie wykorzystywania asystentów głosowych do bardziej skomplikowanych czynności.
- Inteligentne sterowanie domem za pośrednictwem asystenta Google cieszy się największą popularnością, m.in. ze względu na prostą i intuicyjną obsługę. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest skuteczny algorytmy odpowiedzialny za rozpoznawanie mowy. Projekt jest cały czas rozbudowywany, dzięki czemu wykorzystanie asystenta systematycznie się poszerza. Elementem środowiska Google jest inteligentny głośnik Google Home.
- Alexa, czyli asystent głosowy firmy Amazon to jedna z największych konkurencji dla rozwiązania proponowanego przez Google. Alexa pozwala na inteligentne sterowanie domowe dzięki wykorzystaniu Amazon Cloud Services, czyli chmury obliczeniowej.
- Asystent głosowy wykorzystywany przez urządzenia z logiem nadgryzionego jabłka, czyli Siri jest w pełni kompatybilny m.in. z Apple TV.
Wymieniając asystentów głosowych nie sposób pominąć również Bixby, czyli propozycji Samsunga oraz Cortany zainstalowanej m.in. komputerach z najnowszym systemem operacyjnym Windows.
Inteligentne sterowanie domem w praktyce
Zatem do czego można wykorzystywać asystenta głosowego? Lista jego możliwości, bez względu na producenta, jest bardzo długa i systematycznie się poszerza. Na początek jednak warto skupić się na podstawowych funkcjonalnościach.
- Asystent głosowy może być częścią inteligentnego systemu oświetlenia. Za pośrednictwem komend głosowych użytkownicy mogą włączać lub wyłączać oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach, bez konieczności używania włączników fizycznych.
- Sterowanie inteligentnym domem za pomocą asystenta głosowego obejmuje także kontrolę ogrzewania. Odpowiednie komendy głosowe są przekształcane na sygnały obniżające lub podwyższające temperaturę w całym domu lub w konkretnym pomieszczeniu.
- Asystent głosowy może być również wykorzystywany do zarządzania klimatyzacją i wentylacją mechaniczną.
Inteligentne sterowanie domem dotyczy też systemów bezpieczeństwa, w tym monitoringu, alarmu i czujników wykrywających niebezpieczne gazy w powietrzu. Asystent głosowy może służyć do bieżącej obsługi lub wprowadzania zmian w całym systemie. Więcej o systemach Smart Home może znaleźć pod tym linkiem.
Asystent głosowy – zarządzanie pracą urządzeń
Inteligentne sterowanie domem to nie tylko oszczędności wynikające z efektywniejszego zarządzania oświetleniem i ogrzewaniem, ale również wyższy komfort. Na rynku nie brakuje urządzeń elektrycznych i elektronicznych charakteryzujących się pełną kompatybilnością z asystentami głosowymi. Dobrym przykładem jest zarządzenie systemem nagłośnienia za pośrednictwem komend głosowych. Mowa może być również wykorzystywana do kontroli lodówki, telewizora i radia. Za pomocą asystenta głosowego można wyszukiwać informacje w Internecie, sprawdzać pogodę, a nawet zamawiać produkty i posiłki. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w ten link.
Zobacz również
Wybór odpowiednich kamer do domu i na zewnątrz pozwala na stworzenie skutecznego, wygodnego w obsłudze i praktycznego systemu monitoringu. Sprawdź,…
Z pozoru nudny obowiązek, jakim jest sprzątanie, może stać się bardzo ciekawą czynnością - a wszystko dzięki automatycznym odkurzaczom! Inteligentny…
Asystent głosowy - do czego można go wykorzystać? Przegląd praktycznych zastosowań. Jakimi urządzeniami można sterować? Inteligentne sterowanie domem - co…