Inteligentne budownictwo często umożliwia zapewnienie użytkownikom budynków znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjna architektura. Jednak dlaczego tak się dzieje? Jakie systemy ochronne stosuje się w instalacjach smart home i na czym polega ich działanie?

Dlaczego inteligentny budynek może być bezpieczniejszy

Jednym z nadrzędnych celów inteligentnego budownictwa jest zapewnienie użytkownikom możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Jest to możliwe między innymi dzięki obecności potrzebnych instalacji ochronnych, a także możliwości centralnego kontrolowania procesów zachodzących w budynku oraz zdolności systemu do reagowania na wydarzające się sytuacje.

Ciągła komunikacja

Dane dotyczące wydarzeń mających miejsce w budynku są bez przerwy zbierane przez czujniki i analizowane w systemie. Jeżeli nastąpi sytuacja awaryjna (na przykład pożar), informacja zostanie natychmiast przesłana do wszystkich elementów instalacji, które powinny zareagować.

Odbieranie informacji i reagowanie

Po wykryciu sytuacji awaryjnej informacja trafia do wszystkich elementów systemu. Wówczas możliwe jest jednoczesne podjęcie wszystkich potrzebnych środków – na przykład w przypadku wspomnianego wyżej pożaru system smart home może w jednym momencie powiadomić wszystkich mieszkańców za pomocą alarmu lub SMS-a, wyłączyć urządzenia elektryczne podpięte do sieci, uruchomić instalację gaśniczą, zamknąć okna, włączyć oddymianie i nawiązać połączenie ze strażą pożarną.

Centralne zarządzanie

Zarządzanie wszystkim elementami systemu smart home z poziomu centralnego umożliwia natychmiastowe wykrycie ewentualnych niebezpieczeństw, a także szybkie poinformowanie użytkowników w najskuteczniejszy na dany moment sposób (na przykład przy pomocy syreny, jeżeli są w domu, lub przez SMS, jeśli są nieobecni). Dodatkowo obecność modułu centralnego pozwala na szybkie zorientowanie się, jeżeli w którymkolwiek z elementów systemu nastąpi awaria lub usterka.

Instalacje i systemy bezpieczeństwa w inteligentnych budynkach

W inteligentnym budownictwie wykorzystuje się podobne systemy bezpieczeństwa jak w tradycyjnych domach. Jednak koncepcja smart home zakłada integrację wszystkich instalacji i kontrolowanie ich z poziomu centralnego, dzięki czemu możliwe jest lepsze zarządzanie budynkiem i ułatwienie ewentualnego podjęcia środków zaradczych w przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa (na przykład przeprowadzenie ewakuacji czy ugaszenie pożaru). Inteligentne domy często są również wyposażone w dodatkowe opcje ochrony, na przykład systemy symulowania obecności.

Systemy przeciwpożarowe

Kompleksowy system przeciwpożarowy w inteligentnym budynku składa się z wielu elementów. Do najważniejszych z nich należy zestaw sensorów umożliwiających wykrycie pożaru (czujniki temperatury, optyczne i chemiczne czujniki dymu, detektory dwutlenku węgla i czadu) połączony z systemem alarmującym, który w razie potrzeby powiadomi mieszkańców domu oraz odpowiednie służby. Oprócz tego do instalacji mogą zostać podłączone także urządzenia gaszące i oddymiające. Podczas pożaru współpracują wszystkie elementy systemu smart home – możliwe jest na przykład zamknięcie lub otwarcie okien (w zależności od tego, czy istnieje potrzeba ewakuacji), odcięcie gazu i wyłączenie urządzeń elektrycznych, a także wydawanie komunikatów za pośrednictwem podłączonego sprzętu audio i asystentów głosowych.

Systemy kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu pozwalają na zabezpieczenie budynku przed dostępem niepowołanych osób, ale można je zastosować również na przykład w celu zamknięcia przed dziećmi szuflad z niebezpiecznymi przedmiotami etc. Podstawą ich działania są elektrozamki i siłowniki, które łączą się przewodowo lub zdalnie ze sterownikami, a następnie z jednostką centralną systemu smart home. Po przesłaniu odpowiedniego sygnału do sterownika (może to być polecenie użytkownika wydane z pomocą aplikacji, dyspozycja z systemu związana z wykryciem jakiejś sytuacji etc.), uruchamia on odpowiednie działanie elementu wykonawczego, na przykład zamyka bramę lub spuszcza rolety. System kontroli dostępu w inteligentnym domu może obejmować bardzo wiele przedmiotów i urządzeń: drzwi, okna, bramy, furtki, rolety, szafy, sejfy, a nawet sprzęt audio i wideo lub urządzenia AGD. Zewnętrzne elementy systemu kontroli dostępu (na przykład furtki czy bramy) często są podłączone do dodatkowych urządzeń, takich jak dzwonki czy domofony.

Systemy antywłamaniowe

Systemy antywłamaniowe mogą obejmować wiele różnych instalacji – między innymi kontrolę dostępu, monitoring IP, czujniki ruchu, sensory wybicia szyb etc. Są one zazwyczaj podłączone również do modułu, który w razie potrzeby uruchomi alarm i powiadomi odpowiednie służby (na przykład wezwie ochronę), oraz właścicieli domu. Jednym z bardzo skutecznych sposobów na zabezpieczenie się przed włamaniem jest również zastosowanie systemu symulowania obecności.

Symulowanie obecności

Symulowanie obecności to bardzo przydatna funkcja, która świetnie chroni dom przed włamaniem. Polega ona na uruchamianiu urządzeń (przede wszystkim oświetlenia oraz sprzętu audio i wideo) i odsłanianiu okien w budynku według zaprogramowanego wcześniej schematu, co stwarza wrażenie, jakby w mieszkaniu toczyło się zwykłe życie. Dzięki temu potencjalnym włamywaczom będzie znacznie trudniej zorientować się, że mieszkańców nie ma w domu.

Monitoring

System kamer monitoringu to przydatne rozwiązanie nie tylko w kontekście ochrony przed dostępem niepowołanych osób do posesji – urządzenia te mogą sprawdzić się również w innych celach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa lub zwiększeniem komfortu mieszkańców. Kamery mogą na przykład stać się elementem elektronicznej niani dla dzieci lub zwierząt, a bardziej zaawansowane urządzenia z systemami wizyjnymi są w stanie rozpoznawać mieszkańców czy nawet ułatwiać znalezienie zgubionych przedmiotów.

Nadzór elektroniczny

Kamery i urządzenia audio mogą zostać wykorzystane jako elementy systemu elektronicznego nadzoru, co może być przydatne w opiece nad dziećmi lub w przypadku, gdy zostawiasz w domu zwierzę. Istnieją również specjalne urządzenia i instalacje pomagające w tych sytuacjach, na przykład elektroniczne miski racjonujące pokarm dla psa czy kota. Natomiast po podpięciu do systemu komputera możesz kontrolować czas, jaki Twoje dziecko spędza przed ekranem, lub ograniczyć jego dostęp do niepożądanych treści.

Zasilanie awaryjne

Wiele systemów smart home może zostać połączonych z systemem awaryjnego zasilania UPS. Umożliwia to zapewnienie stałości pracy całej instalacji nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu z sieci energetycznej.

Czujniki zalania

Takie czujniki umieszczane są zazwyczaj w miejscach najbardziej narażonych na zalanie, przede wszystkim w łazienkach, piwnicach, garażach czy kotłowniach. W przypadku, gdy na podłodze zacznie gromadzić się większa ilość wody, sensor wyśle sygnał do modułu centralnego, który powiadomi mieszkańców o zaistniałej sytuacji.

Czujniki niebezpiecznych substancji

Do systemu smart home można podłączyć również czujniki wykrywające obecność niebezpiecznych substancji w powietrzu. Zaliczają się do nich między innymi detektory czadu (tlenku węgla), gazu ziemnego, gazów łatwopalnych (metan, etan, propan, butan etc.) czy oparów benzyny. Po wykryciu potencjalnie niebezpiecznego czynnika uruchomi się zaprogramowany alarm.

Sygnalizowanie potencjalnego zagrożenia w inteligentnym budynku

Sygnalizowanie zagrożeń w inteligentnych budynkach może odbywać się na kilka sposobów, z których najpopularniejsze to sygnał dźwiękowy z syreny lub dzwonka alarmowego, komunikat głosowy podawany za pośrednictwem sprzętu audio albo modułu asystenta głosowego, sygnał świetlny, a także przesłanie ostrzeżenia do mieszkańców, na przykład za pomocą odpowiedniego komunikatu w aplikacji lub wiadomości SMS.

Systemy smart house a cyberprzestępczość

Podobnie jak wszystkie systemy i urządzenia opierające swoje działanie o wykorzystanie łączności bezprzewodowej, inteligentne budynki mogą być narażone na ataki hakerów. Ich celem może być kradzież mienia, ale również wykradzenie danych. Takie przypadki zdarzają się rzadko, ale warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

Jak ustrzec się przed atakiem hakerów

Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie ze sprzętu pochodzącego z pewnego źródła i od sprawdzonego producenta. Należy również pamiętać o regularnej zmianie haseł i stosowaniu się do instrukcji obsługi systemu oraz poszczególnych urządzeń. Wówczas można mieć pewność, że zainstalowane zabezpieczenia będą niezawodne.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Top