Oświetlenie to nie tylko konieczny element wyposażeniu domu lub mieszkania. Odpowiednio dobrany osprzęt pozwala na rozwinięcie podstawowej funkcjonalności lamp i żarówek.

Oświetlenie o wielu korzyściach funkcjonalnych i ekonomicznych

W tym artykule przedstawiono ogólny zarys aspektów technicznych inteligentnych instalacji oświetleniowych oraz korzyści wynikające z ich korzystania.

Inteligentne oświetlenie Twojego domu

Sprzęt oświetleniowy, który obejmuje m.in. oprawy oświetleniowe, włączniki ścienne oraz układy sterowania, jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia budynku mieszkalnego. Obecnie rynkowa oferta urządzeń oświetleniowych do domu jest bardzo szeroka i cały czas rozwijana. Można wybierać pomiędzy żarówkami, matrycami, łańcuchami i taśmami LED w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki temu możesz swój dom wyposażyć nie tylko w oświetlenie spełniające swoją standardową funkcję, ale także dodające atrakcyjnych walorów wizualnych. Wybierając inteligentne oświetlenie do Twojego domu, dobrze by było, abyś zapoznał się z możliwościami, jakie ono oferuje.

Jednymi z najbardziej praktycznych funkcjonalności inteligentnego oświetlenia jest m.in. symulacja wschodu i zachodu słońca, programowanie scen świetlnych, symulacja obecności oraz możliwość sterowania z poziomu aplikacji mobilnej i poprzez asystenta głosowego. Szczególnie ciekawą funkcjonalnością jest także możliwość dostosowania nasycenia kolorów oraz modulacji natężenia światła, dzięki czemu można wprowadzić bardzo ciekawe walory wizualne pomieszczenia odpowiednio do klimatu, np. tak, aby modulacja natężenia światła i jego kolorów składowych RGB korelowała z muzyką – spektakularny efekt gwarantowany! Inteligentne oświetlenie to także bardzo dobry sposób na minimalizację kosztów związanych z utrzymaniem budynku.

Jak sterować inteligentnym oświetleniem?

Przed wybraniem urządzeń instalacji oświetleniowej sprawdź ich kompatybilność z urządzeniami sterującymi. Coraz więcej inteligentnych opraw oświetleniowych ma standardowo wbudowany mały sterownik, który umożliwia bezprzewodową łączność urządzenia z zewnętrznym źródłem sterowania. Dzięki temu możesz sterować oświetleniem z poziomu aplikacji mobilnej. Wielu producentów inteligentnego oświetlenia udostępnia także aplikacje kompatybilne z urządzeniami bazującymi na systemach operacyjnych Android i iOS. Możesz sterować oświetleniem także za pomocą protokołu VoIP, na podstawie którego działają asystenci głosowi.

Inteligentne oświetlenie w mieszkaniu – komunikacja z urządzeniami sterującymi

W większości projektów inteligentnych instalacji oświetlenie jest elementem, które jest sterowane z wykorzystaniem sieci komunikacji bezprzewodowej. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest komunikacja poprzez sieć Wi-Fi za pomocą routera, który ma za zadanie odbierać i wysyłać wszelkie informacje związane ze sterowaniem oświetleniem drogą bezprzewodową. Oprócz Wi-Fi do sterowania oświetleniem można także wykorzystać komunikację Bluetooth.

Wpływ inteligentnego oświetlenia na samopoczucie

Parametry i jakość oświetlenia ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Oprócz zachowania regularności godzin snu warto także zadbać o dobre oświetlenie. Obserwując stopniowe osłabianie naturalnego oświetlenia (np. w wyniku zachodu Słońca), prawidłowo funkcjonujący mózg odbierze informacje o konieczności ułożenia się do snu w najbliższym czasie. Takie procesy można odpowiednio zoptymalizować nie tylko poprzez dbanie o regularność harmonogramu snu, ale także za pomocą odpowiednio zaprogramowanego oświetlenia. Ustawiając harmonogram czasowy, można za pomocą oświetlenia symulować wschód i zachód słońca o dowolnej godzinie. Aby inteligentne oświetlenie pomogło w zasypianiu i budzeniu się, można ustawić wybrany czas rozświetlania i zaciemniania pomieszczenia, dzięki czemu natężenie światła będzie ulegało stopniowemu zwiększaniu lub zmniejszaniu, np. przez okres 32 minut pomiędzy całkowitym wyłączeniem a uzyskaniu maksymalnego natężenia światła.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Top