Instalacja systemu smart home wymaga dokonania wyboru spomiędzy wielu standardów i tysięcy produktów dostępnych na rynku automatyki domowej. Bez głębszej znajomości tematu często trudno jest wybrać dla siebie odpowiednią propozycję, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązanie warto dowiedzieć się podstawowych rzeczy o najpopularniejszych opcjach.

Samodzielnie czy z pomocą eksperta?

Wszystko zależy od tego, jakiego typu i jak skomplikowany system planujesz stworzyć. Bardziej rozbudowane instalacje, na przykład z wykorzystaniem inteligentnej elektryki KNX, wymagają zazwyczaj udziału ekspertów i powinny zostać uwzględnione już na etapie projektowania budynku. Jednak systemy bezprzewodowe (lub mniej skomplikowane przewodowe) mogą bez problemu zostać zamontowane i uruchomione przez każdą osobę, która choć w minimalnym stopniu orientuje się w podstawach elektroniki. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z poradników i tutoriali dostępnych w Internecie – często można tam znaleźć listy z gotowymi zestawami produktów potrzebnych do realizacji konkretnego projektu oraz szczegółowe instrukcje opisujące krok po kroku poszczególne etapy pracy.

System przewodowy czy bezprzewodowy

Z reguły systemy przewodowe instaluje się w dopiero powstających domach, ponieważ wymagają one zwykle ingerencji w strukturę budynku. Ze względu na swoją niezawodną stabilność stanowią także podstawowe rozwiązanie w instalacjach montowanych w fabrykach, zakładach przemysłowych czy ośrodkach badawczych. Natomiast w już wybudowanych mieszkaniach wygodniej będzie umieścić system bezprzewodowy, którego elementy komunikują się bez konieczności prowadzenia instalacji kablowej.

Systemy przewodowe

Obecnie szeroko korzysta się z takich rozwiązań, jak inteligentne sieci elektryczne KNX, BACnet, LonWorks, komunikacja przewodowa za pomocą kabli Ethernet, Crestron, RS-232 i RS-485, LCN czy X-10. Ogromną zaletą systemów przewodowych jest ich wydajność i stabilność, a także sieciowe zasilanie. Dodatkowo takie rozwiązanie pomaga ukryć niepożądane pod względem estetycznym elementy wewnątrz ścian. Niestety trzeba brać pod uwagę, że instalacja jest w bardzo dużym stopniu zintegrowana z budynkiem (co w wielu przypadkach stanowi cechę pozytywną, jednak uniemożliwia zabranie systemu ze sobą w przypadku przeprowadzki).

Systemy bezprzewodowe

Do najpopularniejszych systemów bezprzewodowych należą te oparte o protokoły Zigbee, Z-Wave, RadioBus, RadioBus, io-homecontrol®, Wi-Fi oraz Bluetooth Low Energy (BLE). Urządzenia w systemach bezprzewodowych komunikują się ze sobą bez użycia kabli, a cała instalacja jest łatwa do ewentualnego demontażu i umieszczenia w innym miejscu (na przykład w przypadku przeprowadzki). Rozwiązanie to jest również znacznie łatwiejsze do rozbudowania niż w przypadku przewodowych systemów smart home. Minusem systemów bezprzewodowych jest konieczność zapewnienia im odpowiedniego zasilania, najczęściej przy pomocy baterii (wyjątkiem są elementy podłączone do sieci, takie jak inteligentne gniazdka).

Sterowanie przez moduł czy z urządzenia mobilnego

Większość instalacji (zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych) umożliwia sterowanie procesami w budynku na dwa sposoby: przy pomocy modułu centralnego oraz zdalnie, z poziomu aplikacji lub przeglądarki internetowej na urządzeniu mobilnym. Są jednak systemy wykorzystujące wyłącznie urządzenia sterujące lub kontrolę zdalną. Wszystkie rozwiązania mają swoje zalety – dwa sposoby sterowania zapewniają większą elastyczność, kontrola zdalna zmniejsza ilość potrzebnych urządzeń, natomiast brak podłączenia do sieci Internet wyklucza ryzyko ataku hakerskiego na instalację.

Systemy bezpieczeństwa

Jednym z podstawowych celów tworzenia inteligentnych domów jest zapewnienie mieszkańcom jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Aby to osiągnąć, konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań i montaż instalacji, których wybór powinien być uzależniony od potrzeb użytkowników oraz cech budynku i otaczającego go terenu.

Ochrona przeciwpożarowa

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na zapewnienie ochrony przed pożarem w inteligentnym budynku jest montaż odpowiednich czujników. Ich dobór zależy od konkretnych potrzeb (na przykład obecności instalacji gazowej), jednak najlepsze rezultaty daje połączenie kilku sensorów: elementu wykrywającego potencjalnie łatwopalne substancje (gaz ziemny, propan, butan, opary benzyny etc.), optycznego i/lub chemicznego czujnika dymu oraz czujnika temperatury lub płomieni. W momencie wykrycia zagrożenia przez czujnik system uruchomi zaprogramowany schemat działania, który może obejmować między innymi powiadomienie właściciela budynku, ostrzeżenia głosowe wydawane przy pomocy sprzętu audio podłączonego do systemu, wyłączenie sieciowych urządzeń elektrycznych, uruchomienie urządzeń gaśniczych, włączenie syreny alarmowej, ułatwienie ewakuacji (oświetlenie awaryjne, otwarcie rolet etc.) czy inne czynności zaplanowane na wypadek pożaru.

Monitoring, kontrola dostępu i systemy antywłamaniowe

Wybór konkretnych rozwiązań zależy przede wszystkim od charakterystyki budynku i posesji: bardziej rozbudowany system sprawdzi się na rozległym terenie, natomiast w mieszkaniu w bloku wystarczy skromniejsza wersja. Przykładowo, w domu jednorodzinnym taka instalacja może obejmować monitoring (kamery rozmieszczone w strategicznych miejscach ogrodu i przy wejściu do budynku oraz garażu, urządzenie do nagrywania i gromadzenia materiałów wideo), system kontroli dostępu (elektrycznie zamykane zamki w furtce, drzwiach i bramach, automatyczne rolety antywłamaniowe, wideofon) oraz alarm antywłamaniowy, który uruchomi się, jeżeli nieupoważniona osoba dostanie się do domu (taki element może na przykład opierać swoje działanie o czujnik wybicia szyby albo sensory podczerwieni). Natomiast w mieszkaniu w bloku system ochrony może obejmować wideofon, elektryczny zamek oraz instalację antywłamaniową, która wezwie ochronę i powiadomi właściciela, jeżeli ktoś będzie próbował dostać się do środka.

Ochrona przed zalaniem

Czujnik zalania świetnie sprawdzi się w miejscach, które są narażone na gromadzenie się wody. Możesz go zainstalować między innymi w łazience, kotłowni, piwnicy czy w garażu.

Inne funkcje ochronne

W zależności od potrzeb mieszkańców można uzupełnić instalację o inne rozwiązania pomagające chronić bezpieczeństwo mieszkańców. Należą do nich między innymi czujniki wykrywające niebezpieczne substancje (na przykład tlenek węgla), urządzenia umożliwiające dbanie o jakość powietrza w budynku czy systemy zasilania awaryjnego. Ten ostatni będzie znakomitym rozwiązaniem w miejscach, gdzie często dochodzi do awarii sieci energetycznej i przerwy w dostawie prądu.

Inteligentne oświetlenie

Inteligentna instalacja oświetleniowa może wykorzystywać każdy typ żarówek, jednak ze względu na oszczędność prądu najczęściej wykorzystuje się w tym celu źródła światła oparte o diody LED. Instalacja może być kontrolowana z pomocą włączników ściennych, przez aplikację, a także uruchamiana na podstawie danych z czujników lub po wydaniu polecenia głosowego.

Z czujnikami zmierzchowymi

Czujniki zmierzchu wykrywają spadek natężenia światła. Po wysłaniu tej informacji do modułu sterującego centrala może uruchomić oświetlenie. Sensory zmierzchu są najczęściej wykorzystywane w zewnętrznych instalacjach oświetleniowych (na przykład w ogrodzie), natomiast w pomieszczeniach stosuje się je po połączeniu z innymi czujnikami.

Z czujnikami ruchu

Czujniki ruchu (najczęściej działające na podczerwień) wykrywają poruszające się osoby, dzięki czemu mogą uruchomić światło, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się zarówno w oświetleniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym (na przykład w połączeniu z czujnikami zmierzchu).

Uruchamiane głosowe

W inteligentnych instalacjach oświetlenie może być także uruchamiane, sterowane i wyłączane za pomocą poleceń głosowych. Najłatwiej jest to zrobić, wykorzystując asystenta głosowego – wówczas można na przykład powiedzieć „Alexa, ściemnij światło do czterdziestu procent”, a system wykona polecenie.

Ogrzewanie i klimatyzacja

Systemy smart home umożliwiają proste i wygodne sterowanie ogrzewaniem oraz klimatyzacją w budynku. Podobnie jak oświetlenie, instalacja grzewcza w inteligentnym domu może zazwyczaj zostać podłączona do centralnego systemu zarządzania i być kontrolowana z poziomu aplikacji lub za pomocą poleceń głosowych.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wymaga dość sporej ingerencji w strukturę budynku, dlatego najczęściej montuje się je w nowych lub gruntownie remontowanych domach. Takie rozwiązanie zapewnia korzystny dla organizmu rozkład ciepła, a także umożliwia oszczędzanie energii, ponieważ komfort termiczny można osiągnąć przy niższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego.

Głowice termostatyczne

Głowice termostatyczne stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które montują system smart house w już istniejącym budynku, ponieważ wystarczy je zamontować na kaloryferach. Takie urządzenia umożliwiają zdalne sterowanie grzejnikami, a także stworzenie stref grzewczych w mieszkaniach, gdzie termostat nie ma takiej funkcji.

Inne urządzenia grzewcze

Do systemu smart home można też podłączyć sieciowe urządzenia grzewcze, takie jak termowentylatory czy promienniki podczerwieni. Jeżeli sprzęt nie jest specjalnie przystosowany, można wykorzystać w tym celu inteligentne gniazdka. Wówczas urządzenia grzewcze mogą być sterowane z poziomu aplikacji.

Klimatyzacja

Klimatyzacja także może być zarządzana poprzez system smart home. Instalacje wbudowane w strukturę budynku zazwyczaj są wyposażone we własne moduły IoT, natomiast urządzenia sieciowe (na przykład przenośne klimatyzatory z rurą wyprowadzoną przez okno) mogą zostać podłączone do systemu przy pomocy inteligentnego gniazdka.

Multimedia

Nowoczesne urządzenia audio i wideo zazwyczaj mają moduły Bluetooth lub Wi-Fi, dzięki którym można połączyć je z systemem smart house. Jednak dostępne są także rozwiązania dla starszego sprzętu – jednym z nich jest Android Box Smart TV, który pozwala zamienić każdy telewizor w multimedialne centrum rozrywki umożliwiające streamowanie gier na ekran, odtwarzanie filmów z YouTube czy serwisów typu Netflix, a także korzystanie z przeglądarki internetowej.

Kontrola urządzeń sieciowych i poboru energii

Nowoczesny sprzęt AGD wyposażony w moduły pozwalające na podpięcie do instalacji smart home nie jest jeszcze bardzo popularny, jednak urządzenia codziennego użytku mogą zostać podłączone do systemu z pomocą inteligentnych gniazdek. Przypominają one wyglądem adaptery sieciowe, ale dają bardzo wiele możliwości – umożliwiają między innymi włączanie i wyłączanie zasilania urządzeń, regulację dopływu prądu czy mierzenie zużycia energii elektrycznej. To bardzo wygodna opcja szczególnie w już wybudowanych domach, które nie są wyposażone w inteligentną instalację elektryczną i wymagają zastosowania elastycznych rozwiązań.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Top