Wybór odpowiednich kamer do domu i na zewnątrz pozwala na stworzenie skutecznego, wygodnego w obsłudze i praktycznego systemu monitoringu.
Sprawdź, jakie kamery do monitoringu zewnętrznego i do domu sprawdzą się najlepiej, a także na co zwrócić uwagę podczas wybierania urządzeń.
Kamery do monitoringu domu i na zewnątrz – kryteria wyboru
Monitoring w domu może być realizowany za pomocą rozmaitych urządzeń i systemów. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są instalacje składające się z kilku kamer IP (sieciowych), jednak bardzo często stosuje się także kamery WiFi.
Samodzielna kamera do monitoringu domu czy większy system?
W zależności od planowanego zastosowania, możesz zastosować samodzielną kamerę do monitoringu domu, kilka niezależnych urządzeń lub większy, sprzężony system. Pojedyncza kamera (na przyklad WiFi) lub parę urządzeń działających niezależnie od siebie wykorzystuje się najczęściej w przypadkach, gdy potrzebne jest objęcie nadzorem niewielkiej przestrzeni, takiej jak wejście do budynku czy dziecięcy pokój. Aktualny podgląd sytuacji jest wówczas dostępny na przykład w mobilnej aplikacji od producenta (rozwiązanie stosowane między innymi w kamerach Xiaomi), natomiast nagrania archiwalne przechowywane są w chmurze.
Natomiast w przypadku, gdy chcesz monitorować większy teren (na przykład kilka punktów w domu i na posesji), wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompleksowego systemu składającego się z kamer oraz specjalnego rejestratora umożliwiającego przechowywanie danych. Bieżący podgląd może być realizowany przy pomocy aplikacji mobilnej i/lub ekranu, na którym widoczny będzie obraz z poszczególnych kamer do monitoringu domu. Taki system może działać przewodowo (przez łącze Ethernet) lub bezprzewodowo (na przykład WiFi, Zigbee, Z=Wave etc., rzadziej Bluetooth LE i podobne standardy).
Zarówno systemy kamer, jak i pojedyncze urządzenia mogą być integrowane z instalacjami smart home. Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi możliwość scentralizowanej obsługi (na przykład przez wspólną aplikację lub główny panel automatyki), odbierania alertów czy diagnozowania usterek z poziomu centralnego systemu. Możliwa jest także integracja z systemami alarmowymi, na przykład uruchamianie monitoringu w trybie wykrywania ruchu dopiero po uzbrojeniu centrali alarmowej.
Warunki oświetleniowe
Jeżeli kamery do domu lub na zewnątrz mają działać w zmiennych warunkach oświetleniowych, warto zdecydować się na modele wyposażone w możliwość nagrywania w podczerwieni, które umożliwiają skuteczną pracę również w ciemności.
Czujniki ruchu w kamerach do monitoringu
Czujnik ruchu w kamerze do monitoringu pozwala na detekcję poruszających się obiektów w obrębie pola widzenia urządzenia. Nowoczesne kamery są w stanie nie tylko wykrywać ruch, ale również rozpoznawać, kiedy poruszający się obiekt to osoba (na przykład w odróżnieniu od domowych zwierząt, roślin na wietrze etc.). Dzięki temu kamery w domu lub na posesji mogą jeszcze skuteczniej chronić przed włamaniem, wysyłając alert w momencie, gdy w obrębie ich pola detekcji pojawi się intruz.
Nagrywanie dźwięku i komunikacja głosowa
Niektóre kamery do monitoringu domu i posesji umożliwiają nagrywanie dźwięku, a także dwustronną komunikację. Jeżeli zależy Ci na takiej funkcji, wybierz model wyposażony w mikrofon oraz głośnik.
Konstrukcja kamery i pole widzenia
Kamery do monitoringu mogą być skonstruowane w różny sposób, na przykład umieszczone w specjalnych tubach lub na szypułkach. Część z nich pozwala na poruszanie kamerą, co zwiększa pole widzenia. Może ono wynosić od około 100° do nawet 360°.
Uwaga!
Warto pamiętać, że pole widzenia kamery jest inne w pionie i w poziomie.
Rozdzielczość
Wyższa rozdzielczość pozwala na uzyskanie bardziej wyraźnego, szczegółowego obrazu, ale wiąże się też z większą pojemnością plików rejestrowanego wideo. Najczęściej rekomendowaną rozdzielczością dla kamer monitoringu w warunkach domowych jest HD, czyli 1920×1080 pikseli, co stanowi dobry kompromis między jakością obrazu a pojemnością zapisywanych nagrań. Warto zwrócić uwagę także na ilość klatek rejestrowanych w każdej sekundzie wideo (najczęściej wartość ta waha się między 15 a 30 fps).
Odporność na warunki i uszkodzenia
Niektóre modele kamer, w szczególności te przeznaczone do użytku poza budynkami, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz trudne warunki atmosferyczne, w tym wilgoć, zapylenie, promieniowanie UV czy skrajne temperatury. Kamery oznaczone jako “wandaloodporne” są natomiast lepiej zabezpieczone przed celowym uszkodzeniem przez osoby postronne.
Jakie kamery do domu sprawdzą się najlepiej?
Warto pamiętać, że nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaka kamera do domu sprawdzi się najlepiej – zależy to od jej zastosowania i indywidualnych potrzeb. W zależności od przeznaczenia, kamera do monitoringu domu może być wyposażona w różne funkcje. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na ochronie przed włamaniem, wybierz modele z czujnikiem ruchu i możliwością pracy w różnych warunkach oświetleniowych. Najlepiej, by system był w stanie przesyłać użytkownikowi alerty o wykryciu ruchu, na przykład za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Kamery w domu mogą sprawdzić się także jako uzupełniający element wyposażenia podczas opieki nad dziećmi i zwierzętami domowymi – wówczas warto sięgnąć po urządzenie umożliwiające dwustronną komunikację głosową i możliwość bieżącego podglądu przez aplikację mobilną (opcja dostępna na przykład w większości kamer do domu WiFi).
Jakie kamery do monitoringu zewnętrznego wybrać?
W przypadku kamer do monitoringu na zewnątrz warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich przystosowanie do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych – należy sięgać wyłącznie po modele, które producent zaprojektował z myślą o działaniu poza budynkiem (odporne na zmienne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe, wilgoć etc.). Oczywiście istotnymi kryteriami wyboru pozostaje również oświetlenie, w którym ma pracować sprzęt, obecność czujnika ruchu czy rozdzielczość i pole widzenia kamery. W przypadku kamer do domu na zewnątrz rzadziej stosuje się dwustronną komunikację – najczęściej urządzenia nagrywają tylko obraz lub wideo z dźwiękiem, ale nie posiadają głośników. Ze względu na możliwość problemu z dostępem do sieci WiFi, warto rozważyć zakup modelu podłączanego przewodowo.