Z pozoru nudny obowiązek, jakim jest sprzątanie, może stać się bardzo ciekawą czynnością – a wszystko dzięki automatycznym odkurzaczom!

Inteligentny odkurzacz – poradnik kupującego

W tym artykule omówiono najważniejsze cechy odkurzaczy automatycznych, które szczególnie warto brać pod uwagę, decydując się na zakup takiego urządzenia.

Inteligentne odkurzacze – liczne funkcjonalności pod określony zakres zastosowań

Oferowane na polskim rynku odkurzacze automatyczne są względem siebie bardzo mocno zróżnicowane – zarówno pod względem ceny detalicznej, jak i zestawu funkcji, które oferują. Najbardziej nowoczesne odkurzacze automatyczne są wyposażone w takie elementy jak np. samoczynny system opróżniania pojemnika, a nawet są wyposażone w mop umożliwiający odkurzanie na mokro. Zanim jednak wybierzesz inteligentny odkurzacz dla siebie, zrób dokładne rozeznanie pod kątem funkcji, które naprawdę Ci się przydadzą. Jedne modele odkurzaczy automatycznych lepiej sprawdzą się w odkurzaniu dywanów, a inne – paneli podłogowych. Niektóre nowoczesne konstrukcje zostały zaprojektowane specjalnie dla posiadaczy zwierząt – mogą zbierać sierść i włosy.

Inteligentny odkurzacz – robot, który sam sprząta

Rozwój robotyki spowodował, że zakres zastosowań robotów uległ znacznemu rozszerzeniu. Jeszcze do niedawna, roboty można było spotkać jako urządzenia zaprojektowane specjalnie do produkcji filmowych lub do realizacji specjalistycznych procesów technologicznych zachodzących w zautomatyzowanych fabrykach i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Obecnie, robotyzacja ma bardziej szerokie zastosowanie, również w aplikacjach do użytku konsumenckiego, tj. w samochodach, dronach z funkcją autopilota, a także w automatycznych odkurzaczach. Automatyczne odkurzacze umożliwiają względne zachowanie porządku i mogą stanowić znakomite uzupełnienie dla odkurzacza tradycyjnego, który jednak prędzej czy później okaże się być tym niezastąpionym w usuwaniu bardziej obfitych zabrudzeń. Natomiast samojezdne roboty odkurzające znakomicie sprawdzą się w takich czynnościach jak zbieranie kurzu, sierści zwierząt, okruchów żywności oraz innych umiarkowanych zanieczyszczeń. Oprócz powierzchni mieszkalnych, zrobotyzowane odkurzacze również świetnie sprawdzą się przy czyszczeniu podłóg w pomieszczeniach biurowych. Jeśli powierzchnia sprzątania jest zbyt duża jak na maksymalną wydajność pojedynczego robota sprzątającego, wówczas możesz użyć kilka takich robotów działających równolegle, zgodnie z uprzednio zaprogramowanym harmonogramem czasowym. Ponadto, wykorzystując aplikację mobilną dostarczaną przez producenta robota, możesz w czasie rzeczywistym monitorować postęp procesu sprzątania. Producenci odkurzaczy automatycznych, również wyszli naprzeciw alergikom – niektóre modele posiadają specjalny system opróżniania pojemnika, którego konstrukcja zabezpiecza przed silnym rozpraszaniem pyłu i kurzu do atmosfery.

Smart odkurzacz – powierzchnia sprzątania i wysokość robota odkurzającego

Wybierając odkurzacz automatyczny odpowiednio do swoich wymagań, w pierwszej kolejności dowiedz się jak duża jest powierzchnia, którą chcesz za jego pomocą sprzątać. Niektóre modele robotów odkurzających, takie jak np. iLife V3S Pro, świetnie radzą sobie na niewielkich powierzchniach, np. w zabudowaniach mieszkalnych, zaś Roborock S4 Max to bardzo dobra propozycja dla użytkowników sal konferencyjnych o powierzchni do 200m3 lub wielopokojowych powierzchni biurowych. Oszacowywując pole powierzchni sprzątania, weź pod uwagę także tę część podłogi, która jest przykryta przez meble, których dolna krawędź jest umieszczona wystarczająco wysoko nad powierzchnią, aby mógł pod nią zmieścić się przejeżdżający robot odkurzający. Z tego względu, należy także zwrócić uwagę na wysokość automatycznego odkurzacza. Przykładowo, robot odkurzający iRobot Roomba i3 ma łączną wysokość wynoszącą 9,5cm, co w wielu przypadkach uniemożliwia wysprzątanie powierzchni zasłoniętych przez meble. Sprawa nieco lepiej wygląda w przypadku odkurzacza Eufy Robovac G30, którego wysokość jest nieco mniejsza i wynosi 7,2cm. Odpowiednio niski odkurzacz automatyczny, pozwala na wysprzątanie większej powierzchni. W dalszym ciągu, na funkcjonalność odkurzacza ma wpływ jego wysokość, odpowiednio w porównaniu do wysokości przestrzeni pod meblami.

Inteligentne odkurzacze do czyszczenia dywanów i podłóg

Liczne modele odkurzaczy automatycznych oferowanych na polskim rynku bardzo dobrze radzą sobie z odkurzaniem zarówno dywanów jak i podłóg kaflowych, winylowych i drewnianych. Jednak wykonując porównanie efektywności w zależności od powierzchni, może się okazać, że jedne modele odkurzaczy automatycznych ,,preferują” bardziej dywany, a drugie – podłogi. Bardziej zaawansowane konstrukcje, takie jak np. Roomba S9+, są naszpikowane układami elektronicznymi, które błyskawicznie wykrywają zmianę parametrów powierzchni, po której porusza się odkurzacz i odpowiednio dostosowują moc ssania. Z tego względu, przed zakupem inteligentnego odkurzacza, oszacuj udział dywanów w powierzchni sprzątania – może się okazać, że tańsze modele przystosowane do odkurzania podłóg mogą napotkać na problemy podczas odkurzania dywanów. Natomiast jeśli w Twoim domu, biurze lub warsztacie występują ,,gołe” podłogi bez dywanów, wówczas Twoje oczekiwania spełni robot odkurzający iLife V3S Pro. Natomiast do czyszczenia paneli winylowych i kafelków kamiennych, warto skorzystać z robota, który oprócz standardowej funkcji odkurzania, jest wyposażony w dyszę natryskową do mopowania, np. iRobot Braava Jet M6 lub Roborock S7.

Inteligentny odkurzacz – z myślą o zwierzętach domowych

Oferowane na polskim rynku odkurzacze inteligentne są projektowane również z myślą o domowych zwierzętach, które choć są bardzo kochanymi stworzeniami, to mogą przysparzać utrudnień przy sprzątaniu z uwagi na zrzucanie sierści. Na szczęście, takie modele jak Roomba S9+ czy Roborock S4 Max, bardzo dokładnie zbierają sierść i włosy zarówno z dywanów jak i paneli podłogowych. Co więcej, są one wyposażone w wysokowydajne filtry HEPA, które skutecznie zapobiegają wznoszeniu kurzu, pyłu i innych alergenów lotnych. Natomiast wadą posiadania odkurzacza automatycznego, który sprząta także sierść i włosy po zwierzętach, jest konieczność zwiększenia częstotliwości prac konserwacyjnych. Zespół szczotek i filtrów zużywa się wtedy szybciej niż przy sprzątaniu standardowych zanieczyszczeń. Pośród przykładowych modeli odkurzaczy automatycznych oferowanych na rynku, które sprawdzą się w mieszkaniach ze zwierzętami, znajdują się m.in. iRobot Roomba i7+ czy też Ecovacs Deebot Ozmo T8. Te modele robotów odkurzających posiadają standardowo wbudowany system automatycznego opróżniania zbiornika na nieczystości. W przypadku wielu tańszych modeli, istnieje możliwość dodatkowego wyposażenia w system samoczynnego opróżniania. Ze względu na naszych “Braci Mniejszych”, wybierając inteligentny odkurzacz warto zwrócić uwagę na zestaw dodatkowych funkcji wspomagających sprzątanie sierści i włosów.

Funkcje inteligentne w odkurzaczach automatycznych – łączność bezprzewodowa

Łączność bezprzewodowa z internetem umożliwia nam nie tylko komunikację z innymi ludźmi, ale także z urządzeniami, do których także zaliczają się roboty odkurzające. Większość producentów robotów odkurzających oferuje teraz aplikacje mobilne, dzięki którym możesz z poziomu smartfona lub tabletu zarządzać zdalnie wszystkimi funkcjami robota odkurzającego. Również odkurzacze, które nie obsługują mapowania, takie jak np. iRobot Roomba 675, mogą być połączone z domową siecią Wi-Fi i być sterowane za pomocą aplikacji. Chociaż zakres funkcji sterowalnych z poziomu użytkownika poprzez aplikację mobilną różni się w zależności od producenta i modelu, większość aplikacji mobilnych do sterowania robotami odkurzającymi obejmuje sterowanie takimi funkcjami jak włączanie i wyłączanie robota, programowanie harmonogramu czyszczenia, a także sterowanie siłą ssania. Jeśli robot odkurzający ma możliwości współpracy z dedykowaną aplikacją mobilną, często oznacza to, że jego oprogramowanie jest kompatybilne z systemami Amazon Alexa lub Google Assistant. W tym przypadku, robot sprzątający może być sterowany poprzez wydawanie uprzednio zaprogramowanych komend głosowych, np. „Andrzej! Zacznij sprzątać!” – wówczas odkurzacz zostanie wybudzony ze stanu czuwania, uruchomi się i przystąpi do sprzątania. W dalszym ciągu jednak można nabyć podstawowe modele robotów odkurzających, które są dostarczane z dedykowanym pilotem.

Odkurzacze automatyczne z funkcją czyszczenia na mokro

Oprócz standardowej funkcji odkurzania na sucho, istnieją także roboty odkurzające, k które posiadają wbudowaną funkcję mopowania, co teoretycznie jest świetnym pomysłem: pojedyncze urządzenie do czyszczenia zarówno dywanów, jak i podłóg drewnianych, które usuwa kurze, pyły i inne drobne nieczystości stałe, jak i czyści na mokro. Niestety, w wielu przypadkach, pomimo bardzo dobrej efektywności funkcji odkurzania na sucho, funkcja czyszczenia na mokro odznacza się na razie umiarkowanie dobrą efektywnością. Z tego względu, warto zainwestować w osobnego robota, który za przystępną cenę posiada tylko funkcję czyszczenia na mokro, np. iRobot Braava Jet 240.

Wydajność baterii w odkurzaczach inteligentnych

Aby inteligentny odkurzacz mógł funkcjonować, potrzebuje on zasilania. Odkurzacze inteligentne są zasilane bateriami. W większości przypadków, robot odkurzający może na pojedynczym cyklu ładowania pracować do 1,5h. Taka wydajność baterii wystarcza do jednorazowego odkurzenia mieszkania o powierzchni do ok. 40m2. Zwykle przy wykryciu słabego naładowania baterii, robot odkurzający samoczynnie powraca do punktu ładowania, by po naładowaniu kontynuować czyszczenie.

Cy wybrać?

Roboty odkurzające, które są zróżnicowane pod kątem możliwości sprzętowych, mogą na jednym cyklu ładowania posprzątać naprawdę duże powierzchnie, choć trzeba mieć na uwadze, że wpływ ma na to także ułożenie poszczególnych mebli i innych ,,przeszkód”, które warunkują tor jazdy odkurzacza. Z tego względu, warto zwrócić uwagę szczególnie na odkurzacze wyposażone w funkcję mapowania. Jeśli natomiast mamy zwierzęta – wybierzmy robota odkurzającego, który jest przystosowany do zbierania sierści, włosów, a ponadto – zawiera zestaw filtrów, które uchronią nas przed napadami kichania.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 8

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Top