Asystenci głosowi to technologia, która na razie kojarzy się większości ludzi przede wszystkim z odległą przyszłością z filmów science fiction. W rzeczywistości urządzenia umożliwiające głosowe sterowanie sprzętem domowym już istnieją. W kategorii asystentów głosowych oferujemy kilka ciekawych propozycji od producentów uznanych w branży automatyki domowej.
Asystenci głosowi
Do czego może służyć asystent głosowy? Asystent głosowy to w większości oferowanych w tej kategorii przypadków rodzaj systemu rozpoznawania mowy, który jest w stanie rozpoznać znaczenie słów wypowiadanych przez użytkownika i na ich podstawie wykonać jakieś polecenie. Może to być na przykład rodzaj akcji dotyczącej jedynie biernej fizycznie czynności. Przykładowo użytkownik może poprosić asystenta o podanie aktualnych informacji o pogodzie w miejscu, gdzie przebywa. Urządzenie połączy się wtedy z siecią Internet, znajdzie informacje na ten temat, a następnie odczyta je użytkownikowi. Bardziej zaawansowany sprzęt jest w stanie połączyć się z lokalnym systemem inteligentnego domu lub sam stać się czynnikiem łączącym wszystkie urządzenia IoT. W takim wypadku osoba sterująca może na przykład powiedzieć głosową komendę, która po analizie zrozumiałych słów poskutkuje wysłaniem poleceń do podsystemów sterowania oświetleniem, aby to zostało przyciemnione.
Jak działają asystenci głosowi
W większości przypadków do uruchomienia asystenta głosowego potrzebna jest znajomość odpowiedniej komendy. Urządzenie tego typu ma czułe mikrofony, które cały czas nasłuchują dźwięków dochodzących z otoczenia w poszukiwaniu odpowiedniego wzorca. Wzorcem najczęściej jest konkretna fraza słowna wypowiedziana przez zapamiętany wcześniej model głosu konkretnej osoby. Frazy, które należy wypowiedzieć, to na przykład „Ok, Google” (dla Asystenta Google) lub „Alexa” (produkt Amazona). Po rozpoznaniu takiej frazy urządzenie uznaje, że wypowiadane słowa są skierowane do niego – należy wtedy wydać odpowiednie polecenie i oczekiwać na rezultat lub odpowiedź. Jeszcze do niedawna asystenci głosowi nie rozpoznawali języka polskiego, jednak dzisiaj ten problem na szczęście już nie istnieje.
Dla kogo jest przydatny asystent głosowy
Asystent głosowy to system, który w przyszłości najprawdopodobniej będzie obecny w każdym domu (i nie tylko). Głosowe sterowania stanie się prawdopodobnie głównym sposobem komunikacji z urządzeniami. Obecnie głosowe sterowanie jest bardzo praktyczne na przykład w momencie, kiedy potrzebujesz wykonać jednocześnie wiele czynności na raz – przykładowo wyłączenie wszystkich lamp podczas wychodzenia z biura może zostać zastąpione komendą „wyłącz wszystkie światła”. Obecnie asystent głosowy od firmy Google to urządzenie, które może się doskonale sprawdzić jako pomoc dla osób niepełnosprawnych oraz niewidomych. Takie narzędzie doskonale zdaje również egzamin w samochodach używane podczas jazdy. Kierowca nie musi się już klikać i patrzeć na ekran smartfona, żeby włączyć nawigację, zadzwonić albo włączyć ulubioną muzykę. Dzisiaj to wszystko może zostać załatwione bez dotykania telefonu i konieczności patrzenia na ekran. Natomiast w inteligentnym domu moduł asystenta głosowego może stanowić centrum sterowania wszystkimi inteligentnymi funkcjami systemu automatyki domowej.
Co oferujemy w tej kategorii
W naszej ofercie znajduje się między innymi popularny produkt Google Home. To urządzenie niedużych rozmiarów (142,8 x 96,4 mm) o prostym designie, który z wyglądu przypomina wazon. Produkt ma wbudowane interfejsy łączności Bluetooth oraz Wi-Fi, gniazdo micro-USB oraz gniazdo zasilania, a także dwa mikrofony i głośnik wysokiej jakości. Całość utrzymana jest w minimalistycznym tonie oraz jest wyposażona w wymienną podstawę w różnych kolorach, dzięki czemu urządzenie wpasuje się do każdego wnętrza. Z Google Home można też korzystać po prostu jak z dobrego głośnika bezprzewodowego (oprócz funkcji asystenta) – urządzenie jest kompatybilne z najpopularniejszymi serwisami takimi jak Nest, Philips (Hue), Tp-Link, Wemo, SmartThings, Spotify, IFTTT, Tunein i wiele innych. Na obudowie wkomponowane są dotykowe przyciski zmiany głośności, wyłączania mikrofonów, pauzowania utworów oraz fizyczny przycisk włączania i wyłączania urządzenia. Sprzęt z łatwością łączy się z inteligentnym wyposażeniem automatyki domowej (również innych marek) i jest w stanie go kontrolować. Firma Google oferuje również Home Mini, czyli tańszą wersję asystenta głosowego. Oferujemy także takie urządzenia, jak ReSpeaker Mic Array v2.0 – to sprzęt, który dostępny jest z obudową oraz w wersji bez niej. Urządzenie potrafi jednocześnie odtwarzać dźwięk i analizować sygnał ze swoich 4 mikrofonów. Bardzo dobrze radzi sobie z tłumieniem wszelkich szumów i rozpoznawaniem głosów, których źródło nie przekracza odległości pięciu metrów. W asortymencie mamy produkty firm Seeedstudio, Google oraz AI-Speaker.