W tej kategorii oferujemy wysokiej jakości elektryczne siłowniki liniowe o zróżnicowanych parametrach technicznych. Siłowniki liniowe to urządzenia, które przetwarzają dostarczoną im energię na ruch liniowy tłoka. Tego typu sprzęt znajduje zastosowania w takich urządzeniach jak elektryczne zamki do drzwi samochodowych oraz do otwierania bram wjazdowych lub okien połaciowych. Zastosowanie uzależnione jest od parametrów sprzętu, takich jak stosunek przekładni, maksymalne obciążenie, specyfikacja zasilania czy długość wysuwającego się wału. W ofercie mamy szeroki wybór siłowników liniowych o różnych właściwościach i przeznaczeniu. 

Siłowniki liniowe – zasada działania

Elektryczne siłowniki liniowe to najczęściej standardowe silniki elektryczne z obracającym się wałem, które dzięki odpowiedniej konstrukcji przekładni zamieniają ruch okrężny na ruch liniowy tłoka. W tym celu najczęściej stosowana jest specjalna śruba napędowa, która napędzana jest przez zwykły silnik. Bezpośrednio na niej umieszczona jest tak zwana nakrętka napędowa (z dopasowanym gwintem), która połączona jest z tłokiem silnika. Taka konstrukcja pozwala na przesuwanie tłoka w linii prostej do przodu i w przeciwnym kierunku, a w przypadku odcięcia zasilania siłownik jest w stanie utrzymać ciężar, który na nim spoczywa.

Podstawowe zalety elektrycznych siłowników liniowych

Siłowniki liniowe elektryczne charakteryzują się bardzo niskim stopniem koniecznego zaangażowania w konserwację (w stosunku do siłowników pneumatycznych lub hydraulicznych). Jedynym ewentualnym zabiegiem po montażu może być konieczność zastosowania smaru. Warto zwrócić uwagę, że koszty korzystania z takiego siłownika są bardzo niskie w porównaniu z kosztami eksploatacji urządzeń hydraulicznych czy pneumatycznych. Ta zasada dotyczy również ceny zakupu takich elementów. Podstawową i jedną z największych zalet siłowników liniowych jest także bardzo krótki czas konieczny do montażu urządzeń.

Zastosowania siłowników liniowych

Jednym z najczęstszych zastosowań siłowników liniowych są zamki zarówno samochodowe, jak i te, którymi możesz sterować w inteligentnym domu. Takie elementy wykorzystuje się także w maszynach rolniczych, do otwierania okien połaciowych, przesuwnych bram wjazdowych, do rozwieranych bram wjazdowych, włazów (na przykład na strychu) lub jako aktuatory w łóżku z regulowaną wysokością. Takie urządzenia mogą być przydatne również w samochodach (na przykład do otwierania bagażnika), w robotach różnego rodzaju lub na przykład w protezie dłoni. W jej korpusie byłyby umieszczone siłowniki, które mogłyby pociągać za odpowiednie „ścięgna”, które w ostatecznym rozrachunku odpowiadałyby za poruszanie palcami.

Co oferujemy w tej kategorii

W naszej ofercie mamy ponad sześćdziesiąt różnych rodzajów siłowników liniowych. Różnią się one między sobą specyfikacją techniczną oraz rozmiarami i możliwymi zastosowaniami. Większość urządzeń zasilanych jest stałym prądem o napięciu 12 V, ale mamy także modele, które wymagają zasilania o wartości 24 V. Od momentu obrotowego zależy, z jaką siłą tłok będzie mógł się poruszać, czyli innymi słowy jak dużo będzie potrafił na przykład unieść. Mamy szeroki wybór siłowników o różnych parametrach: 0,65 kg*cm, 3,0 kg*cm, 3.2 kg*cm, 4,5 kg*cm, 5,0 kg*cm, 7,0 kg*cm, 9,6 kg*cm, 10 kg*cm, 12,8 kg*cm, 15 kg*cm, 18,7 kg*cm, 50 kg*cm, 60 kg*cm, 100 kg*cm, 150 kg*cm, 300 kg*cm, 400 kg*cm. Prędkość liniowa poruszającego się tłoka również jest istotną wartością, którą należy wziąć pod uwagę, dobierając odpowiednie komponenty do swojego projektu. Przykładowo, zamek elektryczny w drzwiach nie powinien otwierać się przez kilka sekund, natomiast prędkość otwierania dużej metalowej bramy nie powinna być zbyt wysoka ze względu na bezpieczeństwo ludzi w pobliżu oraz samej bramy. Mamy siłowniki, których prędkość liniowa określana jest na 5,4 mm/s, 6 mm/s, 7,5 mm/s, 10 mm/s, 13 mm/s, 15 mm/s, 20 mm/s, 30 mm/s, 43 mm/s, 100 mm/s, 230 mm/s. Parametr wysuwu również może być kluczowy podczas dobierania odpowiedniego sprzętu do projektu. Mamy siłowniki o tłoku wysuwającym się do 1,9 cm, 2,4 cm, 5 cm, 10 cm, 15 cm, 20 cm, 25 cm, 30 cm, 40 cm, 46 cm, 60 cm, 61 cm.

 

 

Leave a comment

    Top